Varvar läkarkallet med författardrömmen

Sedan fem år varvar Christian Unge sitt jobb som överläkare med författaryrket. På gränsen till ett större genombrott är frågan: Ska han skriva på heltid eller väger läkarkallet tyngre?

Christian Unge borde vara rusigt överlycklig.

När han tar emot hemma i Enskedevillan har han just fått veta att Akademibokhandeln ska satsa stort på pocketutgåvan av Klubben. Det vill säga första delen i författarens nya serie med spänningsromaner som inleds med att VD:n för världens största streamingtjänst dumpas naken på Stureplan, för att strax därefter avlida.

Samtidigt för Unge långtgående diskussioner om att sälja TV-rättigheterna för samma serie till ett stort svenskt produktionsbolag som ligger bakom flera framgångsrika filmatiseringar.

– Om det sedan också skulle bli en TV-serie – att sälja rättigheterna är verkligen bara första steget – skulle det ju kunna bli en tipping point, säger Unge.

Fortsätt läsa
– gratis i en månad!

Därefter 49:-/månad.

Testa nu

Har du redan ett konto? här.

Publicerad 3-02-2025 och uppdaterad 25-03-2025 Artikeln är skriven av .

Rekommenderas för dig