Jonathan Jeppsson om svartsynthet

Klimatkollaps och ekonomisk kollaps. Aftonbladets grävchef ­Jonathan Jeppsson marinerar sina läsare i katastrofer – men själv sover han gott om natten.

2020 debuterade du med Åtta steg mot avgrunden – vårt framtida liv på planeten. Nu kommer din andra bok Mot kollapsens hjärta – om tillväxtens slut och civilisationens sammanbrott. Du ser inte särskilt ljust på framtiden? 

– Nej. När jag började gå djupt in i klimatfrågan ville jag journalistiskt undersöka hur stort hoppet är. Vilka realistiska förväntningar kan vi ha? Och ju djupare jag grävde, desto mer förstod jag: att upprätthålla vårt nuvarande levnadssätt kommer inte att fungera. Antingen går vi mot en ekonomisk kollaps eller en klimatkollaps. En sådan insikt förändrar ens syn på vad som är framsteg och utveckling … och hopp. Men jag går inte runt och målar allt i svart. Tvärtom är det rätt skönt att veta hur det ligger till.  

Så hur ligger det till? 


Tidsbegränsat erbjudande

Du behöver vara medlem för att läsa vidare. Just nu: 0 kr första månaden för digitala Skriva!

Populärt!

Skriva Digital

Få obegränsad tillgång till hela Skrivas värld!

0 kr första månaden*

  • Alla artiklar på Tidningenskriva.se
  • E-tidning och app
  • Skrivtävlingar
  • Chefredaktörernas fredagsbrev
  • Erbjudanden och förhandsvisningar
Till erbjudande

Skriva Total: tidning + digitalt

Få obegränsad tillgång till hela Skrivas värld!

Från 49 kr i månaden**

  • Alla artiklar på Tidningenskriva.se
  • E-tidning och app
  • Skrivtävlingar
  • Chefredaktörernas fredagsbrev
  • Erbjudanden och förhandsvisningar
  • Magasinet hem i brevlådan
Till erbjudande

* Därefter 39 kr/mån.
**Debiteras varannan månad (98 kr)

Publicerad 1 april 2024. Artikeln är skriven av .

Rekommenderas för dig