Hans-Olov Öberg
Förlagschef, Southside stories
– Nej, det skulle aldrig falla oss in att regelstyra författare på det viset. En bra story är en bra story, och research-, sparring- eller formuleringshjälp av AI är inget hinder för publicering. Tvärtom hoppas vi att våra författare är så nyfikna och handlingskraftiga att de drar det göttaste ur alla verktyg som står till buds.
– Men det bygger förstås på att kvaliteten upprätthålls. Jag reagerade nyligen på att en författare på annat förlag hade levererat en berättelse betydligt under hens standard, med förnimbara spår av AI-produktion. Då är det bedrägeri.
AI-testar ni debutantmanus?
– Vi utvecklar en testmetod, i AI-miljö förstås, som alla manus kommer att screenas med. Vad vi gör med kunskapen är osäkert. Men koll vill vi ha.











































