Bokförlagen kritiska till egenutgivning

Svårigheter att orientera sig i utbudet och försämrad kvalitet. Det är ett par av farhågorna med det växande antalet egenutgivare på bokmarknaden. Samtidigt menar vissa att de som publicerar sina egna böcker aldrig kommer att kunna jämföras med författarna på de traditionella förlagen.

Som förläggare med lång erfarenhet från branschen har Svante Weyler många gånger fått frågan om huruvida egenutgivningen håller på att förändra bokbranschen. Han har kommit fram till följande:

– Det absolut enda nya är kostnaden. Det har blivit billigare att tillverka en bok och oändligt mycket lättare att nå en publik. Allt annat har funnits, jämt. Och ingenting av det som är svårt med att skriva böcker förändras bara för att det är lätt att skicka runt böcker och manuskript.

 

Enligt Svante Weyler kan egenutgivningen komma att påverka flödet av litteratur ute på marknaden, men det är inget som förändrar branschen på sikt.

Fortsätt läsa
– gratis i en månad!

Därefter 49:-/månad.

Testa nu

Har du redan ett konto? här.

Publicerad 19-09-2018 och uppdaterad 13-03-2019 Artikeln är skriven av .

Rekommenderas för dig