Bokförlagen kritiska till egenutgivning

Svårigheter att orientera sig i utbudet och försämrad kvalitet. Det är ett par av farhågorna med det växande antalet egenutgivare på bokmarknaden. Samtidigt menar vissa att de som publicerar sina egna böcker aldrig kommer att kunna jämföras med författarna på de traditionella förlagen.

Som förläggare med lång erfarenhet från branschen har Svante Weyler många gånger fått frågan om huruvida egenutgivningen håller på att förändra bokbranschen. Han har kommit fram till följande:

– Det absolut enda nya är kostnaden. Det har blivit billigare att tillverka en bok och oändligt mycket lättare att nå en publik. Allt annat har funnits, jämt. Och ingenting av det som är svårt med att skriva böcker förändras bara för att det är lätt att skicka runt böcker och manuskript.

 

Enligt Svante Weyler kan egenutgivningen komma att påverka flödet av litteratur ute på marknaden, men det är inget som förändrar branschen på sikt.


Tidsbegränsat erbjudande

Du behöver vara prenumerant för att läsa vidare. Just nu: 0 kr första månaden för digitala Skriva!

Populärt!

Skriva Digital

Få obegränsad tillgång till hela Skrivas värld!

0 kr första månaden*

  • Alla artiklar på Tidningenskriva.se
  • E-tidning och app
  • Skrivtävlingar
  • Chefredaktörernas fredagsbrev
  • Erbjudanden och förhandsvisningar
Till erbjudande

Skriva Total: tidning + digitalt

Få obegränsad tillgång till hela Skrivas värld!

Från 59 kr i månaden**

  • Alla artiklar på Tidningenskriva.se
  • E-tidning och app
  • Skrivtävlingar
  • Chefredaktörernas fredagsbrev
  • Erbjudanden och förhandsvisningar
  • Magasinet hem i brevlådan
Till erbjudande

* Därefter 49 kr/mån.
**Debiteras varannan månad (118 kr)

Publicerad 19 september 2018 och uppdaterad 13 mars 2019. Artikeln är skriven av .

Rekommenderas för dig