Klas Ekman om att leva sig in i andra

Förr skrev han färgstarka kändisars livshistorier. Nu skriver Klas Ekman fiktion – men vill fortfarande använda perspektiv som skiljer sig från hans eget.

Du har skrivit självbiografier åt och med bland andra Tommy Körberg och Ken Ring. Hur ser ett sådant samarbete ut?

– Man gör intervjuer på detaljnivå. Typ frågar om allt från färg på kaffekoppar till rätt … explicita saker. Man blir som en terapeut som får fråga om exakt vad som helst. Vilket man inte alltid kan som journalist. När man sedan skriver får man lite låtsas att man är personen, och försöka hitta en logik bakom handlingar som man själv inte skulle utföra.

– Skriver jag ur fiktiva perspektiv vill jag på samma sätt gå in i karaktärerna. Jag gjorde många personporträtt under min tid som journalist, så jag har tränat mig på att fånga olika människors ton.

Hur gör du för att skriva fram rätt röst?


Tidsbegränsat erbjudande

Du behöver vara prenumerant för att läsa vidare. Just nu: 0 kr första månaden för digitala Skriva!

Populärt!

Skriva Digital

Få obegränsad tillgång till hela Skrivas värld!

0 kr första månaden*

  • Alla artiklar på Tidningenskriva.se
  • E-tidning och app
  • Skrivtävlingar
  • Chefredaktörernas fredagsbrev
  • Erbjudanden och förhandsvisningar
Till erbjudande

Skriva Total: tidning + digitalt

Få obegränsad tillgång till hela Skrivas värld!

Från 59 kr i månaden**

  • Alla artiklar på Tidningenskriva.se
  • E-tidning och app
  • Skrivtävlingar
  • Chefredaktörernas fredagsbrev
  • Erbjudanden och förhandsvisningar
  • Magasinet hem i brevlådan
Till erbjudande

* Därefter 49 kr/mån.
**Debiteras varannan månad (118 kr)

Publicerad 3 april 2023. Artikeln är skriven av .

Rekommenderas för dig