Klas Ekman om att leva sig in i andra

Förr skrev han färgstarka kändisars livshistorier. Nu skriver Klas Ekman fiktion – men vill fortfarande använda perspektiv som skiljer sig från hans eget.

Du har skrivit självbiografier åt och med bland andra Tommy Körberg och Ken Ring. Hur ser ett sådant samarbete ut?

– Man gör intervjuer på detaljnivå. Typ frågar om allt från färg på kaffekoppar till rätt … explicita saker. Man blir som en terapeut som får fråga om exakt vad som helst. Vilket man inte alltid kan som journalist. När man sedan skriver får man lite låtsas att man är personen, och försöka hitta en logik bakom handlingar som man själv inte skulle utföra.

– Skriver jag ur fiktiva perspektiv vill jag på samma sätt gå in i karaktärerna. Jag gjorde många personporträtt under min tid som journalist, så jag har tränat mig på att fånga olika människors ton.

Hur gör du för att skriva fram rätt röst?

Fortsätt läsa
– gratis i en månad!

Därefter 49:-/månad.

Testa nu

Har du redan ett konto? här.

Publicerad 3-04-2023 Artikeln är skriven av .

Rekommenderas för dig