Eli Åhman Owetz om att leva sin genre

Att byta väg i livet och flytta till landet är typiskt feelgood. Just detta har Eli Åhman Owetz gjort. Är det livet som påverkat skrivandet – eller tvärtom?

När du bodde i stan jobbade du på dagstidning, nu skriver du feelgood på landet. Påverkar din omgivning vad du vill skriva?

– Jag var chef och arbetsledare som journalist, så jag skrev inte så mycket själv då. Jag jobbade på Metro för andra gången och insåg att tidningen hade förändrats sedan 90-talet, den hade blivit mer ungdomsinriktad och liknade alltmer en kvällstidning. Jag kände mig bara gammal och tråkig och fel – och började skriva en bok. Som ett roligt fritidsprojekt. Jag ville skriva något lättsamt, så det blev en feelgood om en tjej som levde två av mina drömmar: hon flyttade ut på landet och hon öppnade en antikbutik.