Edgar Corvera: »Det finns någonting tillfredsställande med att skriva om svåra saker«

I Vi utforskar vilsne Orlando sitt ursprung – uppväxten i en diktatur och familjen som blev kvar, pappan från El Salvador och mamman från Belarus. Samtidigt försöker han ­kombinera vardagen som singel­förälder med drömmen om att skriva. Edgar Corvera debuterar med en finstämd roman om kulturkrockar och separationer.

Du har tidigare skrivit hiphop och poesi, samt tagit en master i Litterär gestaltning på HDK Valand. Varför blev denna berättelse en roman?

– Historien har ackumulerats i mig under lång tid. Och även om den är fiktion ligger berättelsen om Orlando väldigt nära mig och min bakgrund. Att den kom till just nu, i romanform, hade nog att göra med att jag skulle bli förälder. Det väckte en stark önskan att förstå mitt sammanhang och vad jag är sprungen ur.

Vi är en stilsäker prosapoetisk bok. Hur hittade du din stil inför debuten?

– Jag har aldrig riktigt bestämt mig för en stil, den blev en konsekvens av väldigt mycket textarbete. Jag prövade olika perspektiv, testade att komma in i historien ur olika vinklar, lät provläsare komma med kommentarer … Man behöver vara lyhörd för sitt instrument och leta sig fram till sin egen arbetsprocess. 


Tidsbegränsat erbjudande

Du behöver vara prenumerant för att läsa vidare. Just nu: 0 kr första månaden för digitala Skriva!

Populärt!

Skriva Digital

Få obegränsad tillgång till hela Skrivas värld!

0 kr första månaden*

  • Alla artiklar på Tidningenskriva.se
  • E-tidning och app
  • Skrivtävlingar
  • Chefredaktörernas fredagsbrev
  • Erbjudanden och förhandsvisningar
Till erbjudande

Skriva Total: tidning + digitalt

Få obegränsad tillgång till hela Skrivas värld!

Från 59 kr i månaden**

  • Alla artiklar på Tidningenskriva.se
  • E-tidning och app
  • Skrivtävlingar
  • Chefredaktörernas fredagsbrev
  • Erbjudanden och förhandsvisningar
  • Magasinet hem i brevlådan
Till erbjudande

* Därefter 49 kr/mån.
**Debiteras varannan månad (118 kr)

Publicerad 30 januari 2023. Artikeln är skriven av , .

Rekommenderas för dig