Vad var det med dagboksformen som intresserade dig?
– Lars Noréns dagböcker gjorde att jag fick lust att pröva om våra liv var så olika som jag föreställde mig. Efter ett par av hans böcker började jag också se en annan Norén än den han trodde sig beskriva. Jag läste helt enkelt mellan raderna. Och undrade: Kan jag upptäcka något nytt också om mig själv?
I dagböckerna följer vi dig från TV-slötittande till din innersta tankevärld. Oavsett situation är formuleringarna ofta avskalade, laddade och vackra. Hur gör du?
– Jag öser bara på och plitar ner tankarna för dagen. Kanske hinner jag läsa igenom vad jag skrivit efter dagens promenad. Men sedan, innan jag skickar in till förlaget, läser jag igenom alltsammans tre, fyra, fem gånger och redigerar.








































