Kristoffer Lind
Förlagschef och förläggare, Lind & Co
– Vi letar alltid mest efter välskrivna svenska polisromaner. Men det är en ganska stor obalans mellan sådana och alla manus i svårare genrer som internationella thrillers, politiska romaner och historiska deckare.
Märks krigen i Ukraina och Gaza i manusen?
– Förvånansvärt få manus handlar om det. Indirekt finns ändå en påverkan: Natoanslutningen, kapprustningen och hotet från Ryssland har gjort patriotiska militärthrillers och spionberättelser mer populära. Men manusen är nästan alltid skrivna ur ett svenskt perspektiv. Det är Sverige som hotas, inte Ukraina.
Redan inför 2024 upplevde du en viss läsartrötthet »kring gängkriminalitet, sprängningar och dödsskjutningar«. Läget nu?
– Jag hade nog helt fel. Den tröttheten upplever jag inte i dag, vare sig hos mig eller hos läsarna – och det visar på polisromanens fenomenala anpassningsförmåga.
Fortsätt läsa
– lås upp hela Skrivas värld
Ingen bindningstid.
Bli prenumerantHar du redan ett konto? Logga in här.
Läs vidare
- Jonas Karlsson: »Skrivandet är min egen lek«
- Martin Widmark: »Jag får ta min fantasi på allvar«
- Karin Smirnoff: »Jag längtar efter att göra mina egna grejer«
- John Ajvide Lindqvist: »Det finns partier som jag blivit blötsvettig av att skriva«
- Saga Cavallin: »Jag tror på att skriva vid sidan av övriga livet«