Vilka manus vill förläggarna få 2027?

Ett nytt år närmar sig och förlagen blickar framåt. Fyra förläggare berättar vilka litterära trender de tror kommer att dominera 2027 – och vilka böcker de drömmer om att ge ut.

Helena Ljungström
Förläggare, Albert Bonniers förlag 

– Med risk för att upprepa mig – jag längtar fortfarande efter ett romanmanus att försvinna in i. 

Vad kommer att överraska i förlagens utgivning, tror du? 

– Historiska romaner och historisk spänning är fortsatt starka genrer, och bland årets Augustnominerade skönlitterära titlar gör sig framtiden påmind hos exempelvis Magnus Dahlström, Klas Östergren och Karolina Ramqvist. Så med historien och framtiden tydlig i utgivningen, vågar jag hoppas på en riktig myllrande samtidsroman? 

När vi frågade dig förra året drömde du om tre saker: som du nämnde, ett rejält romanmanus att försjunka i, ett fantasymanus baserat på nordisk mytologi och ett riktigt bra spänningsmanus som kändes »som om Sara Strömberg, Kerstin Ekman och Camilla Grebe hade skrivit det ihop«. Har du fått något sådant? 

– Vi har fortsatt fått fler fantasyromaner skickade till oss under året, det är markant fler författare som skriver i den genren. Men den svenska originalutgivningen är fortfarande sparsam, kanske är läsarna för vana att läsa engelskspråkig fantasy? Samtidigt jag tycker att antalet spänningsmanus verkar minska till förmån för romaner och feelgood, så jag väntar ännu på det där spänningsmanuset som sveper med mig fullständigt. 

Något du är mindre sugen på att hitta i manushögarna? 

– Jag önskar att blivande författare väljer att skriva sina följebrev själva, vi ser fler följebrev som liknar varandra på ett mallat och oroväckande sätt. Våga lita på den egna formuleringsförmågan! 

Fortsätt läsa
– lås upp hela Skrivas värld

Ingen bindningstid.

Bli prenumerant

Har du redan ett konto? Logga in här.

Publicerades 3 november 2026. Artikeln är skriven av .