5 vanliga problem i barnboks­manusen

Långsamma starter, dödkött och vuxenperspektiv. Det är några av de vanligaste misstagen i manus för barn och unga. Så här undviker du dem.

Det finns lika många potentiella misstag att göra i sitt manus som det finns manus och författare. Men vissa misstag verkar lättare att begå än andra. De här »felen« är inte nödvändigtvis anledningen till att ett manus blir refuserat, men de hjälper verkligen inte till. Jag har tittat på tu-sen-tals manus. Läst, bedömt, refuserat (det är tyvärr det vanligaste scenariot). Och 95 procent av alla manus har minst ett av problemen nedan.

Texten är ett utdrag från Konsten att skriva barnböcker, som utkommer under april 2025. Boken är skriven av Klara Bjelkenäs, som bland annat har jobbat som redaktör för barn- och ungdomsböcker på Lilla Piratförlaget och Gilla Böcker, och författaren och skrivpedagogen Sara Ohlsson som debuterade  med ungdomsromanen Jag är tyvärr död och kan inte komma till skolan idag och är en av författarna till Fula tjejer-serien.

1. Berättelsen kommer inte igång tillräckligt snabbt

Fortsätt läsa
– gratis i en månad!

Därefter 59:-/månad.

Testa nu

Har du redan ett konto? Logga in här.

Publicerad 2025-03-31 och uppdaterad 2026-02-6 Artikeln är skriven av .

Rekommenderas för dig