Musikern Mattias Alkberg om att skriva för scen

En text som ska framföras på en scen ska vara öppnare, flexiblare och framförallt – fungera att läsas högt. Skriva intervjuar fem personer som vet hur man gör.

»När jag skriver diktsamlingar vet jag att läsaren kommer att ha texten framför sig. Det finns en press i det. För dikten måste ju klara sig själv i världen utan mig, till skillnad från min musik där jag ofta hänger med det skrivna hela vägen ut på scen. Jag kan alltid gömma texten bakom en massa andra saker – min egen röst, en duktig gitarrist, ett helt band som ger mängder av intryck till publiken. Det gör det inte lättare att skriva låtar –men annorlunda.

Mattias Alkberg

Bakgrund: Var gitarrist och sångare i The Bear Quartet. Gav som poet ut första diktsamlingen, Separerade ägg, 1992. Har på senare år varit soloartist men också frontman i punkbandet Södra Sverige. Mottog Evert Taube-stipendiet 2021.

Skriver för scen: Musik och föreställningar.

Fortsätt läsa
– gratis i en månad!

Därefter 49:-/månad.

Testa nu

Har du redan ett konto? här.

Publicerad 2026-02-2 Artikeln är skriven av .