»Får jag betalt för idén?«

Vad är det egentligen en författare får betalt för av förlaget – idén, texten eller båda ­sakerna? Jurist Ana Rahbari lotsar en fundersam barnboksförfattare.

Jag har en idé till en barnbok. Jag har ­skrivit ett utkast till manus och pratat med en illustratör som börjat skissa på karaktärerna till boken. Vi har gemensamt träffat ett förlag. Nu undrar jag hur ersättningen kommer att fördelas mellan oss? Kommer jag att få betalt för idén, eller bara för den text jag skrivit? 

/Robert 

Upphovsrätt till ett verk uppstår formlöst hos den person som skapar verket, som exempelvis när du som författare skriver ett manus eller när din kollega illustrerar karaktärerna. Upphovsrätten ger inte skydd för den idé eller det motiv som ligger bakom verket, vilket också innebär att du inte kommer att erhålla någon ersättning för idén. Det är verkets konkreta form som skyddas. Om ni skapar ett verk tillsammans kan det vara så att ni har gemensam upphovsrätt. 

Det kan vara en bra idé för er att komplettera upphovsrätts­lagens regler med ett samarbets­avtal. I avtalet kan ni som upphovspersoner komma överens om hur upphovsrätten ska ­placeras och hur ert samarbete ska fungera. Många väljer att fördela den 50/50, men det finns inget juridiskt hinder för att använda de siffror som matchar i ert fall. För det fall det är fråga om en barnbok där 50 procent av boken består av illustrationer och 50 procent av text, är dock det vanligaste att man fördelar upphovsrätten 50/50.

Fortsätt läsa
– gratis i en månad!

Därefter 49:-/månad.

Testa nu

Har du redan ett konto? här.

Publicerad 19-08-2020 Artikeln är skriven av .

Rekommenderas för dig