Tobias Regnell: »Dumpas av förlaget! Hängs ut i media! Får skrivkramp!«

Den gyllene regeln står stadigt och vågen av »författarromaner« bara fortsätter att växa. I veckans Fredagsbrev skriver Tobias Regnell om gamla och nya kunskaper.

Två förstameningar från bokpresentationerna i Polaris vårkatalog, som jag igår nyfiket bläddrade i: »Rut Flood har förlorat sin position som hyllad författare och förlaget vill inte längre satsa på henne.« och »Den framgångsrike författaren Fabian Hammar och hans nya hustru Amanda bor centralt i Stockholm, och utåt sett har de allt.«
En förstamening från Norstedts vårkatalog: »En skrivkrampande författare blir inlagd på psyket.«

Man kan lugnt konstatera att den våg av »författarromaner« som Skriva uppmärksammade och undersökte i våras bara fortsätter att växa. (Jag konstaterar också att författarna följer romanernas gyllene regel: Skapa en relevant utmaning för din huvudkaraktär. I de här fallen: Författare dumpas av förlaget! Författare hängs ut i media! Författare får skrivkramp!)

Alla de här böckerna ska naturligtvis bedömas på sina egna meriter. Men jag tycker att vågen som sådan är olycklig av två anledningar.


Tack för att du läser Skriva

Skapa ett gratiskonto eller för att fortsätta läsa.

 

Sugen på en prenumeration? Teckna här!

Trevlig helg!
Tobias Regnell

Artikeln publicerades Publicerad 11 november 2022. Uppdaterad 20 december 2022..

Annons